Orisek Vinařství
Představte si, že máte před sebou 6 sklenic s vínem a vaším úkolem je určit jejich obsah. Každé víno chutná jinak - jedno je extra suché, druhé má v chuti barrique, třetí svěží jako letní vánek... Háček je v tom, že v každé skleničce máte Ryzlink vlašský. Ochutnejte Oriska a staňte se expertem na tuto odrůdu. S "vlašákem" si hrajeme dál Tradici sázení ořešáků jsme zahájili již loni a rozhodli jsme se, že do budoucna část výtěžku z prodeje vína poputuje na další výsadby. Při degustacích ochutnáte sýry a klobásky s ořechy, vyráběné speciálně pro nás od místních dodavatelů. Přiostříme ořechovkou z vlastní vínovice - tu první ochutnáte již v roce 2021. Pivo ve stylu "Lambic" od sousedů z pivovaru Wild Creatures zakvášené našimi hrozny či vínem. Nezapomenutelný zážitek pro milovníky pivních speciálů.
Rok založení 2019
Webové stránky www.vinarstviorisek.cz

Ryzlink Vlašský

Ryzlink vlašský

je stará, pozdní moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera). Je prokázáno, že k odrůdě Ryzlink rýnský nemá žádný příbuzenský vztah. Jako vlašský se odrůda údajně začala označovat v Německu pro odlišení od odrůdy Ryzlink rýnský. Její původ je pravděpodobně v Itálii (Vlachy), nebo ve Francii. Tradičními oblastmi pěstování jsou Rakousko, Itálie, Maďarsko, Balkánský poloostrov, ale pěstuje se i v jiných světadílech, například v Brazílii.

Hrozen je středně velký, válcový, hustý, má delší stopku, mívá často křidélko. Bobule malá – středně velká, kulatá, zelenožlutá. Víno bývá robustní, extraktivní, květinové tóny ve vůni, v chuti až oříškové (nezralý vlašský ořech).

Pro vinařskou oblast Čechy je příliš pozdní odrůdou a z tohoto důvodu se tu nepěstuje. Na Moravě je vysazována od počátku 20. století, daří se jí zejména na Slovácku, Znojemsku, Dunajovicku, Velkopavlovicku, Hustopečsku, Věstonicku a v oblasti kolem Pálavských vrchů. Právě v oblasti Pálavy se vyznačuje jedinečnou a neopakovatelnou mineralitou a proto je zařazena do obou místních V.O.C. (VOC Pálava, VOC Mikulov). Dnes je odrůda vysazována málo a to i přes to, že je třetí nejčastěji pěstovanou bílou odrůdou u nás, a současně také druhou nejstarší.

Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána od roku 1941, od tohoto roku je zapsána též v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.

Udržovateli odrůdy v ČR jsou: Ampelos-Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo a Ing. Miloš Michlovský, CSc.

Povolené synonymum v ČR: Welschriesling.

Doporučená zkratka: RV

Některé místní názvy a synonyma odrůdy v Evropě:

BIELA SLADKA GRAŠICA, ITALIANSKI RIZLING, LAŠKI RIZLING, OLASZ RIZLING, PETIT RIESLING, RIZLING ITALIEN, WELSCHRIESLING.

Zdroje:

Wikipedie - Ryzlink vlašský

Znalec vín - Ryzlink vlašský

2019
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Obec: Perná
Trať: Pravá Klentnická
Zatřídění dle cukernatosti moštu: Moravské Zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Typ: dub+nerez
Alkoholu: 13 %
Zbytkový cukr: 0.7 g/l
Kyselina: 5.4 g/l
Cukr při sběru: 23 °NM
Objem: 0.75 l
Počet v kartonu: 6 ks
Prodejní ID: 103

Charakteristika

Víno sytě žluté barvy s výraznou vůní a dlouhou dochutí, ve které dominuje dubový sud z tuzemského bednářství. Vyšší alkohol v kombinaci s dubovým taninem tvoří mírně nasládlou vůni i chuť vína. V dochuti překvapí tón vyzrálého destilátu a máslové sušenky. Víno je tvořeno jako cuvée 50 % z nerezového tanku a 50 % z 600L dubového sudu.   

Cena
250 Kč
Perná
Pravá Klentnická
Ryzlink Vla / dub n 19 MZ - su /Ori/ 0.75 L

Kontakty


Apartmány Bavory Pálava
Varšavská 1015/55
110 00 Prahta 5 – Nové město

Tel: +420 226 248 700
Fax: +420 226 288 788
recepce@apartmany-bavory.cz
Recepce
Tel: +420 226 248 700
Fax: +420 226 288 788
recepce@apartmany-bavory.cz