Víno Marcinčák
Jsme rodinné vinařství hospodařící na vlastních vinicích ležících v Mikulovské vinařské podoblasti. Našim největším bohatstvím jsou naše vinice, kde se víno rodí a získává svůj neopakovatelný charakter. Je to půda a podnebí, které vytváří mimořádné terroir předurčené pro zrození velkých vín.
Vlastní vinohrady 110ha
Webové stránky www.marcincak.cz

Ryzlink Vlašský

Ryzlink vlašský

je stará, pozdní moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera). Je prokázáno, že k odrůdě Ryzlink rýnský nemá žádný příbuzenský vztah. Jako vlašský se odrůda údajně začala označovat v Německu pro odlišení od odrůdy Ryzlink rýnský. Její původ je pravděpodobně v Itálii (Vlachy), nebo ve Francii. Tradičními oblastmi pěstování jsou Rakousko, Itálie, Maďarsko, Balkánský poloostrov, ale pěstuje se i v jiných světadílech, například v Brazílii.

Hrozen je středně velký, válcový, hustý, má delší stopku, mívá často křidélko. Bobule malá – středně velká, kulatá, zelenožlutá. Víno bývá robustní, extraktivní, květinové tóny ve vůni, v chuti až oříškové (nezralý vlašský ořech).

Pro vinařskou oblast Čechy je příliš pozdní odrůdou a z tohoto důvodu se tu nepěstuje. Na Moravě je vysazována od počátku 20. století, daří se jí zejména na Slovácku, Znojemsku, Dunajovicku, Velkopavlovicku, Hustopečsku, Věstonicku a v oblasti kolem Pálavských vrchů. Právě v oblasti Pálavy se vyznačuje jedinečnou a neopakovatelnou mineralitou a proto je zařazena do obou místních V.O.C. (VOC Pálava, VOC Mikulov). Dnes je odrůda vysazována málo a to i přes to, že je třetí nejčastěji pěstovanou bílou odrůdou u nás, a současně také druhou nejstarší.

Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána od roku 1941, od tohoto roku je zapsána též v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.

Udržovateli odrůdy v ČR jsou: Ampelos-Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo a Ing. Miloš Michlovský, CSc.

Povolené synonymum v ČR: Welschriesling.

Doporučená zkratka: RV

Některé místní názvy a synonyma odrůdy v Evropě:

BIELA SLADKA GRAŠICA, ITALIANSKI RIZLING, LAŠKI RIZLING, OLASZ RIZLING, PETIT RIESLING, RIZLING ITALIEN, WELSCHRIESLING.

Zdroje:

Wikipedie - Ryzlink vlašský

Znalec vín - Ryzlink vlašský

2019
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Obec: Mikulov
Trať: Svatá
Zatřídění dle cukernatosti moštu: Pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Typ: VOC Mikulovsko, BIO
Alkoholu: 12 %
Zbytkový cukr: 2.5 g/l
Kyselina: 7.8 g/l
Bezcukerný extrakt: 24.1 g/l
Cukr při sběru: 21.4 °NM
Objem: 0.75 l
Počet v kartonu: 6 ks
Počet lahví v šarži: 6600
Datum sběru: 31.10.2019
Prodejní ID: 9

Charakteristika

Ryzlink vlašský z vinařství Marcinčák je charakteristický zlatavou barvou se zelenkavými odlesky, vůní nasládlých citrusů a květů kosatců s dochutí pomerančové kůry, medu a vlašských ořechů. 

Je vhodný k rybím pokrmům či zeleninovým salátům.

Podávejte při 9 - 11 °C

Cena
300 Kč
Mikulov
Svatá
Ryzlink Vla / VOC M 19 PS - su /Mar/ 0.75 L

Kontakty


Apartmány Bavory Pálava
Varšavská 1015/55
110 00 Prahta 5 – Nové město

Tel: +420 226 248 700
Fax: +420 226 288 788
recepce@apartmany-bavory.cz
Recepce
Tel: +420 226 248 700
Fax: +420 226 288 788
recepce@apartmany-bavory.cz